Najlepsze wskazówki jak nauczyć się pływać, od ekspertów!Czy miałeś problemy z nauką pływania w swojej szkole? A może sama myśl o skoku do basenu napawa cię lękiem? Jeśli tak, nie martw się! Istnieje wiele sposobów na opanowanie wody przez dorosłych uczniów. Oto najlepsze wskazówki dotyczące nauki pływania, od instruktorów i doświadczonych uczniów, którzy zmagali się z tą umiejętnością. Pierwszym krokiem jest wybór rodzaju pływania, który odpowiada Twoim umiejętnościom i poziomowi pewności siebie. Istnieją trzy główne opcje: pływanie rekreacyjne, instruktażowe i wyczynowe. Zrozumienie tych różnych rodzajów pływania pomoże Ci dowiedzieć się, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu stylowi i zbadajmy jego zalety i wady.

Pływanie rekreacyjne

Pływanie rekreacyjne to swobodne, niekonkurencyjne pływanie, w którym nacisk kładziony jest na czerpanie przyjemności z przebywania w wodzie. Często odbywa się w basenie lub w jeziorach, rzekach i oceanie. Jest to świetny sposób, aby rozwinąć pewność siebie i umiejętności wodne. Możesz potraktować to jako hobby, poznać innych pływaków i dobrze się bawić bez żadnej presji.

Możesz wykorzystać to jako punkt wyjścia do poprawy swoich umiejętności, uzyskania sprawności fizycznej i zmniejszenia stresu. Ten styl pływania można wykonać bez żadnych specjalnych umiejętności lub wcześniejszego szkolenia i jest to świetna opcja dla dorosłych w każdym wieku, którzy mogą zmagać się z innymi rodzajami pływania. Może to pomóc w budowaniu siły górnej części ciała i poprawić swoją pojemność aerobową.

Instruktażowe pływanie

To nie jest rodzaj pływania, ale raczej sposób nauki pływania. Odbywa się to w specjalnych, kontrolowanych warunkach, zwykle w basenie z pomocą profesjonalnego instruktora.

Jest to świetna opcja dla tych, którzy chcą nauczyć się pływać, ale mogą nie czuć się komfortowo w publicznym basenie z innymi pływakami. Jest to również dobre rozwiązanie dla początkujących, którzy pragną dodatkowego wsparcia i wskazówek, aby pokonać swoje lęki i zbudować pewność siebie w wodzie.

Chociaż może to nie być najlepsza opcja dla tych, którzy chcą uzyskać kształt i poprawić swoją kondycję, pływanie instruktażowe może pomóc ludziom budować swoje umiejętności i czuć się bardziej komfortowo w wodzie.

Wyczynowe pływanie

Pływanie wyczynowe to styl pływania, w którym jednostki lub zespoły ścigają się ze sobą, używając określonego skoku. Jest to świetna opcja, jeśli chcesz nauczyć się umiejętności niezbędnych do rywalizacji w zawodach pływackich.

Pływanie wyczynowe wymaga dużej siły, wytrzymałości i umiejętności, więc nie jest zalecane dla początkujących. Jednak pływacy zawodowi mogą poprawić swoją kondycję poprzez budowanie siły górnej części ciała poprzez trening siłowy.

Pływacy wyczynowi muszą być niezwykle sprawni w sposobie poruszania się ciała w wodzie. To dlatego pływacy wyczynowi są często w stanie opanować takie pociągnięcia jak motylkowe i grzbietowe, które są dwoma najtrudniejszymi pociągnięciami w pływaniu.

Wskazówki dla uczniów

  • Zacznij od małych kroków na basenie bez sprzętu, aby ćwiczyć oddychanie i czucie wody. Kiedy poczujesz się komfortowo, zacznij pływać i kopać. Wkrótce będziesz gotowy, aby ćwiczyć pociągnięcia z łatwością. Zanim się obejrzysz, nabierzesz pewności siebie na tyle, że będziesz mógł zamoczyć stopy!
  • Zanim wskoczysz, upewnij się, że jesteś na komfortowym poziomie sprawności. Kiedy będziesz gotowy do nauki, poproś instruktora o omówienie podstawowych technik i kroków pływania.
  • Zdobądź kumpla, który również próbuje nauczyć się pływać i spotykajcie się na regularnych sesjach treningowych. To pomoże Ci utrzymać motywację do ćwiczeń i sprawi, że proces będzie bardziej zabawny.
  • Spróbuj ćwiczeń relaksacyjnych, aby złagodzić swój niepokój i stres. Oddychaj powoli i głęboko nosem, przytrzymaj go przez 3 sekundy i wypuść przez usta. To może być świetny sposób, aby uzyskać komfort w wodzie.
  • Idź na basen bez sprzętu, aby ćwiczyć oddychanie i odczuwanie wody. Następnie, gdy poczujesz się komfortowo, zacznij pływać i kopać. Przed długi czas, będziesz gotowy, aby ćwiczyć pociągnięcia z łatwością.
  • Zanim wskoczysz do basenu, upewnij się, że jest on czysty i bezpieczny. Ważne jest, aby upewnić się, że w wodzie nie ma żadnych substancji chemicznych, niezależnie od tego, jak bardzo są rozcieńczone. Musi być również wystarczająco głęboki, abyś mógł swobodnie pływać i poruszać się bez dotykania podłoża.
  • Zanim wskoczysz do wody, upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt. Obejmuje to strój kąpielowy i buty do wody. Możesz również chcieć kupić wodoodporny zegarek lub wodoodporny, abyś mógł śledzić czas podczas pływania.
  • Jeśli masz długie włosy, noś je w kucyku lub koku, aby uniknąć dostania się wody do twarzy podczas pływania.
  • Po zakończeniu pływania zachowaj odpowiednią higienę. Obejmuje to spłukanie się i przebranie w czyste ubranie (zwłaszcza jeśli planujesz robić coś jeszcze).
  • Pamiętaj, że im więcej będziesz ćwiczyć, tym bardziej będziesz pewny siebie!

Idź na zajęcia przedszkolne lub zerówki

Jeśli chcesz zacząć pływać jak najwcześniej, zajęcia w przedszkolu lub zerówce są świetnym miejscem, by zacząć. Jest to świetny sposób, aby poczuć się komfortowo w wodzie, poznać innych młodych pływaków i zbudować swoją pewność siebie.

Chociaż możesz nie nauczyć się wszystkich technik i uderzeń, jest to fantastyczny sposób na rozpoczęcie swojej podróży pływackiej. Jest to doskonała opcja dla nowych pływaków, którzy chcą opanować podstawy pływania i można to zrobić w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin.

Rodzice powinni upewnić się, że zajęcia z pływania ich dzieci są nadzorowane przez certyfikowanego instruktora i prowadzone w czystym i bezpiecznym środowisku.

Znajdź kolegę i idź na lekcje pływania synchronicznego

Znajdź kumpla, który również uczy się pływać i chodźcie razem na lekcje pływania synchronicznego. Jest to świetny sposób, aby popchnąć siebie nawzajem do poprawy swoich umiejętności. Może to być również świetna zabawa, która pomoże Ci się zrelaksować, a jednocześnie zbudować pewność siebie w wodzie.

Pływacy synchroniczni ćwiczą specyficzny rodzaj pływania, który może być wyzwaniem. Jednak może to być również świetny sposób, aby pomóc Ci nauczyć się podstaw pływania. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy chcą opanować konkretny rodzaj udaru i rzucić sobie wyzwanie.

Głównym wyzwaniem z pływania synchronicznego jest znalezienie klasy. Istnieje bardzo niewiele szkół, które oferują ten rodzaj pływania, więc być może będziesz musiał podróżować do innego miasta, aby spróbować.

Weź grupowe lub prywatne lekcje pływania z profesjonalnym instruktorem

Jeśli chcesz szybko nauczyć się pływać, najlepszą opcją są grupowe lub prywatne lekcje pływania z profesjonalnym instruktorem. Jest to dobra opcja dla dorosłych, którzy chcą nauczyć się podstaw i fundamentów pływania. Jest to również świetny sposób, aby uzyskać informacje zwrotne i jeden na jeden uwagi od profesjonalnego instruktora.

To może być drogie, ale jest to świetny sposób na szybkie zbudowanie swoich umiejętności i pewności siebie w wodzie. Plus, dostaniesz dużo uwagi jeden-na-jeden i może szybko postępować.

Możesz zdecydować się na grupowe lub prywatne lekcje pływania na lokalnym basenie. Jest to dobra opcja, jeśli chcesz mieć kilka szybkich lekcji w wolnym czasie. Najlepiej zaplanować swoje lekcje we wczesnych godzinach porannych lub po pracy.