Co nosić i dlaczego: Ostateczny przewodnik po czepkach do pływaniaNiezależnie od tego, czy jesteś zawodowym pływakiem, triathlonistą, czy po prostu lubisz pluskać się w basenie w wolnym czasie, nie da się ukryć, że posiadanie odpowiedniego stroju kąpielowego może mieć duże znaczenie. Ale jaki typ stroju kąpielowego jest najlepszy dla Twoich potrzeb? W tym artykule wyjaśniamy, jaki typ kostiumu jest najlepszy do różnych aktywności związanych z pływaniem i doradzamy, jak kupić taki, który posłuży Ci przez wiele sezonów.

Stroje dla różnych rodzajów pływania

Jeśli jesteś nowy w pływaniu, możesz zastanawiać się, jaki rodzaj stroju nosić. Oto podział na różne style dostępne dla różnych typów pływania:

 • Pływanie na otwartej wodzie: Pływanie na otwartej wodzie odbywa się zazwyczaj w basenie, który nie jest zamknięty, a woda jest często dużo cieplejsza, więc nie będziesz potrzebował tego samego poziomu izolacji, który byłby w zimniejszym środowisku wodnym.
 • Pływanie w basenie: Pływanie w basenie będzie wymagało noszenia standardowego stroju kąpielowego. Możesz poszukać kostiumu z podszewką, jeśli pływasz w publicznym basenie z mniej czystą wodą.
 • Trening pływania na wodach otwartych: Jeśli trenujesz do pływania na otwartej wodzie, prawie na pewno będziesz chciał nosić wodoodporne stroje kąpielowe.
 • Pływanie w triathlonie: Jeśli trenujesz do triathlonu, najprawdopodobniej będziesz robić kombinację pływania na otwartej wodzie, pływania w basenie i treningu w jeziorze, rzece lub oceanie. Z tego powodu prawdopodobnie będziesz chciał nosić strój, który ma wodoodporną powierzchnię i wystarczająco dużo izolacji, aby utrzymać ciepło, gdy temperatura spada.
 • Konkurencyjne pływanie: Jeśli jesteś w konkurencyjnej drużynie pływackiej i planujesz nosić kombinezon zespołowy zarówno na treningi, jak i na zawody, będziesz chciał się upewnić, że kombinezon nie ma żadnych logo ani wzorów na powierzchni, które mogłyby potencjalnie być widoczne podczas telewizyjnych zawodów.

Jak wybrać odpowiedni czepek do pływania

Czepki pływackie są noszone przez pływaków podczas treningów lub zawodów na otwartych wodach jako sposób ochrony ich włosów przed chlorem, słoną wodą i uszkodzeniami słonecznymi, a także utrzymywania ich przed zaplątaniem się w goglach pływackich. Istnieje kilka różnych rodzajów czepków pływackich, które można wybrać przy zakupie czepka, w tym czepki silikonowe, neoprenowe i siatkowe. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych czepków:

 • Czepki silikonowe: Silikonowe czepki kąpielowe są idealne dla pływaków, którzy mają dużo włosów. Te czepki są rozciągliwe i rozszerzają się, aby dopasować się do wielu różnych rozmiarów głowy, co czyni je świetnym wyborem dla wszystkich typów pływaków.
 • Czepki neoprenowe: Neoprenowe czepki pływackie są często używane przez pływaków długodystansowych. Czepki te są mniej rozciągliwe niż silikonowe i są wykonane z grubszego, bardziej wytrzymałego materiału, który pomaga utrzymać wodę na zewnątrz.
 • Czepki pływackie z siatki: Mesh swim caps są świetne dla pływaków, którzy nie mają dużo włosów, ponieważ chronią głowę przed żywiołami, jednocześnie pozwalając włosom oddychać. Są one często zalecane dla pływaków trenujących w zimnej wodzie.
 • Czapki na głowę: Jeśli nie chcesz nosić czepka do pływania, ale nadal chcesz chronić włosy, czepek na głowę może być właściwym wyborem dla Ciebie. Czepki zakrywają całą głowę, ale nie mają kontaktu z wodą, więc nie wpływają na wydajność pływania.

Czepki silikonowe

Silikonowe czepki kąpielowe są idealne dla pływaków, którzy mają dużo włosów i potrzebują czepka, który zapewni im maksymalną ochronę. Czepki te są dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach, więc możesz znaleźć taki, który pasuje do Twojej osobowości. Są również dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, więc możesz znaleźć silikonowy czepek, który będzie pasował na Twoją głowę, nawet jeśli masz bardzo długie włosy.

Silikonowe czepki kąpielowe są wykonane z grubego, wysokiej jakości materiału, który będzie służył Ci przez lata. Są one również bardzo przystępne cenowo, więc nie musisz się martwić o to, że wydasz na nie dużo pieniędzy, jeśli nie masz zbyt wiele do wydania.

Silikonowe czepki są naprawdę rozciągliwe, co czyni je idealnymi dla pływaków, którzy mają dużo włosów. Mają też mnóstwo otworów wentylacyjnych wbudowanych w materiał, co pomaga zapobiegać plątaniu się włosów.

Czepki neoprenowe

Neoprenowe czepki kąpielowe są często używane przez pływaków długodystansowych i są wykonane z grubszego i bardziej wytrzymałego materiału niż silikonowe czepki kąpielowe. To sprawia, że są mniej rozciągliwe i być może mniej idealne dla pływaków, którzy mają dużo włosów. Ale są też bardziej odporne na wodę, co sprawia, że są świetnym wyborem dla pływaków na wodach otwartych i tych, którzy trenują w zimnej wodzie.

Neoprenowe czepki kąpielowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów, więc możesz wybrać czepek, który pasuje do Twojej osobowości. Są one również dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i kilku różnych punktach cenowych, co czyni je dostępnymi dla pływaków w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności.

Neoprenowe czepki nie mają wielu otworów wentylacyjnych, co oznacza, że Twoje włosy są mniej narażone na splątanie. Mają też ścisłe, bezpieczne dopasowanie, które nie zsuwa się podczas nurkowania w wodzie, o czym warto pamiętać, jeśli pływasz w zawodach.

Czepki kąpielowe z siatki

Mesh swim caps są świetne dla pływaków, którzy nie mają dużo włosów, ponieważ chronią głowę przed elementami, a jednocześnie pozwalają włosom oddychać. Czepki te są często zalecane dla pływaków trenujących w zimnej wodzie, ponieważ pomagają utrzymać zimne powietrze na zewnątrz, a jednocześnie chronią włosy przed splątaniem podczas długiego pływania.

Czepki kąpielowe z siatki są dostępne w wielu kolorach i wzorach, więc możesz wybrać taki, który pasuje do Twojej osobowości. Są one również dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, więc możesz znaleźć czepek, który będzie pasował nawet jeśli masz bardzo długie włosy.

Czepki kąpielowe z siatki mają wiele otworów wentylacyjnych, co oznacza, że Twoje włosy mogą oddychać, ale również, że woda może dostać się do środka. To może być dobra rzecz, jeśli pływasz w zimnej wodzie, ale może też spowodować, że Twoje włosy będą się plątać.

Czapki na głowę

Jeśli nie chcesz nosić czepka kąpielowego, ale nadal chcesz chronić swoje włosy, czepek może być właściwym wyborem dla Ciebie. Czepki zakrywają całą głowę, ale nie mają kontaktu z wodą, więc nie wpłyną na Twoje wyniki w pływaniu. Często są wykonane z neoprenu i są dostępne w różnych kolorach, więc możesz wybrać taki, który będzie pasował do Twojej osobowości.

Czepki na głowę są wykonane z grubszego, bardziej wytrzymałego materiału niż czepki kąpielowe, więc zapewniają większą ochronę przed żywiołami. Są one również mniej rozciągliwe niż czepki kąpielowe, co oznacza, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo ich zdjęcia podczas nurkowania w wodzie. Czepki na głowę są tańsze niż czepki kąpielowe, ale nie zapewniają tak dużej ochrony włosów.

Czepki są dostępne w kilku różnych stylach, ale najczęstszy typ jest wykonany z neoprenu i obejmuje górę i tył głowy oraz uszy.

Jeśli jesteś nowy w pływaniu, możesz zastanawiać się, jaki rodzaj stroju nosić. Oto podział różnych stylów dostępnych dla różnych rodzajów pływania.

 • Pływanie na wodach otwartych: Pływanie na otwartej wodzie odbywa się zazwyczaj w basenie, który nie jest zamknięty, a woda jest często cieplejsza, więc nie będziesz potrzebował takiego samego poziomu izolacji, jak w zimniejszym środowisku wodnym.
 • Pływanie w basenie: Pływanie w basenie będzie wymagało noszenia standardowego stroju kąpielowego. Możesz poszukać kostiumu z podszewką, jeśli pływasz w publicznym basenie z mniej czystą wodą.
 • Trening pływania na wodach otwartych: Jeśli trenujesz do pływania na otwartej wodzie, prawie na pewno będziesz chciał nosić wodoodporne stroje kąpielowe.
 • Pływanie w triathlonie: Jeśli trenujesz do triathlonu, najprawdopodobniej będziesz robić kombinację pływania na otwartej wodzie, pływania w basenie i treningu w jeziorze, rzece lub oceanie. Z tego powodu prawdopodobnie będziesz chciał nosić strój, który ma wodoodporną powierzchnię i wystarczająco dużo izolacji, aby utrzymać ciepło, gdy temperatura spada.

Jeśli bierzesz udział w triathlonie, prawdopodobnie będziesz pływał we wszystkich trzech środowiskach. Z tego powodu prawdopodobnie będziesz chciał nosić kombinezon, który ma wodoodporną powierzchnię i wystarczającą izolację, aby utrzymać ciepło, gdy temperatura spadnie.

Stroje kąpielowe są dostępne w szerokiej gamie stylów i tkanin, więc możesz znaleźć taki, który spełni Twoje potrzeby niezależnie od tego, czy pływasz w basenie, czy na otwartych wodach. Zanim wybierzesz się na zakupy, powinieneś zdecydować, jaki rodzaj pływania planujesz uprawiać,